کابل دوربین

همانطور که می دانید تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته توسط انواع کابل دوربین مداربسته به دستگاه منتقل می شود و سپس در دستگاه ذخیره می شود تا بتوان از آن اطلاعات استفاده کرد.

ما در مقالات قبلی کابل CAT و همچنین کابل کواکسیال را به صورت کامل توضیح داده ایم، و قصد داریم در این مقاله به صورت دقیق تر این دو کابل را مورد برسی قرار دهیم.

انتخاب کابل دوربین مداربسته به سیستم نظارت تصویری شما بستگی دارد به زبان ساده اگر شما از سیستم تحت شبکه استفاده می کنید باید از انواع کابل های شبکه مانند CAT6، CAT5، CAT5e و… استفاده کنید اما در صورتی که از سیستم آنالوگ استفاده می کنید باید از انواع کابل های کواکسیال مانند RG6، RG56 ،RG11 و… استفاده کنید.

کابل کواکسیال

به دلیل بالا بودن کیفیت محافظتی این کابل ها محبوبیت بسیاری دارند. زیرا حفاظت بالای این کابل از هرگونه دخالت در سیگنال الکترومغناطیسی جلوگیری می کند.

همانطور که بالاتر نیز گفتیم این نوع کابل ها برای سیستم های آنالوگ استفاده می شود، و هدف اصلی آن اتصال دوربین آنالوگ به دستگاه ضبط DVR برای جابجایی اطلاعات می باشد.

 

کابل RG-6: این کابل مخصوص پهنای باند بسیار بالا است و همچنین از مس و آلمنیوم ساخته شده است که باعث می شود برای فرکانس های بالا بسیار مناسب باشد، در نتیجه برای نصب دوربین در فضای بیرونی مناسب می باشد.

به دلیل سنگین بودن این نوع کابل ها از آن ها برای ادارت دولتی، مجتمع های اداری، نیرو های انتظامی و… مناسب می باشد.

 

کابل RG-59:این نوع کابل ها دقیقا برعکس کابل RG-6 می باشد و مناسب برای پهنای باند پایین است. در نتیجه این نوع کابل ها برای مکان هایی مانند ساختمان ها، هتل ها، ویلاها و تمامی فضاهای داخلی نسبتا کوچک مناسب می باشد.

کابل شبکه

این نوع کابل ها برای سیستم های تحت شبکه استفاده می شود، و هدف اصلی آن اتصال دوربین تحت شبکه به دستگاه ضبط NVR برای جابجایی اطلاعات می باشد.

برای درک راحت تر انواع کابل های سیستم تحت شبکه به جدول زیر دقت کنید و سپس توضیحات کابل ها را مطالعه کنید.

 

دسته بندینوع کابلحداکثر سرعت انتقالحداکثر پهنای باند
CAT3UTP10 مگابایت در ثانیه16 مگاهرتز
CAT5UTP10/100 مگابایت در ثانیه100 مگاهرتز
CAT 5eUTP1000 مگابایت در ثانیه100 مگاهرتز
CAT6UTP یا STP1000 مگابایت در ثانیه250 مگاهرتز
CAT 6aSTP10000 مگابایت در ثانیه500 مگاهرتز
CAT7SSTP10000 مگابایت در ثانیه600 مگاهرتز

کابل UTP: این کابل بدون هیچ نوعی از فویل یا شیلد بر روی زوج سیم های درون کابل است و مناسب برای محیط های داخلی می باشند زیرا هیچ آلودگی نویز و پیچیدگی در نصب ندارد.

 

کابل F/FTP: در این کابل زوج سیم ها و همچنین مجموعه سیم ها به صورت جداگونه درون فویل ها قرار دارد و مناسب برای محیط هایی با نویز زیاد هستند.

 

کابل S/FTP: در این کابل زوج سیم ها در فویل قرار دارند و مجموعه سیم ها نیز درون شیلد بافته شده اند و مناسب برای محیط های با نویز زیاد و همچنین مناسب برای مکان هایی که امکان آسیب فیزیکی کابل وجود دارد.

 

کابل SF/UTP: در این کابل مجموعه سیم ها درون فویل و شیلد محافظ قرار دارند اما زوج سیم ها فاقد محافظ هستند.

 

کابل S/UTP: در این کابل مجموعه سیم ها درون یک شیلد بافته شده قرار می گیرد و تنها مناسب برای مکان هایی می باشد که امکان آسیب فیزیکی کابل وجود دارد.

 

کابل F/UTP: این کابل برای هر زوج سیم هیچ محافظتی ندارد اما برای محافظت از مجموعه زوج سیم ها از فویل استفاده می کند.

کابل HDMI

این کابل می تواند به صورت هم زمان صدا و تصویر را با کیفیت بالا منتقل کند. این کابل در سیستم های حفاظتی بسیار محبوب است اما اگر طول کابل بیشتر از 5 متر شود باعث می شود که کیفیت اطلاعات پایین بیاید.

کابل برق

این کابل نه تنها برای انتقال سیگنال ویدیویی همچنین برای تامین برق نیز استفاده می شود. یک طرف این کابل به منبع تغذیه برق وصل می گردد و یک سر دیگر آن دستگاه ضبط را به دوربین وصل می کند.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “انواع کابل دوربین مداربسته

  1. حمید گفت:

    سلام مچکر از توضیحات مفید تون
    برای کابل دوربین مداربسته دهوا ، کابل کواکسیال بهتره یا کابل کت

    1. ایمن موج ثامن گفت:

      با سلام و احترام. ببینید این تکنولوژی ساخت دوربین مداربسته هست که نوع کابل رو مشخص می کنه اگر تکنولوژی دوربین تحت شبکه باشه کابل cat و اگر تکنولوژی HD باشه کابل کواسیال استفاده میشه؛ و این موضوع ربطی به برند دوربین مداربسته ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *