دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته دام

نحوه انتخاب دوربین مداربسته دام

در این مقاله قصد داریم دوربین مداربسته دام را برسی کنیم و ببینیم چه مزایا و معایبی دارد.

دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین مداربسته دام (dome) یا گنبدی شکل از جمله رایج ترین مدل دوربین مداربسته هستند. اصطلاح دام به معنای گنبد است و همانطور که از نام آن مشخص است ظاهر آن شکلی گنبدی دارد. دوربین های دام اکثرا در زیر سقف نصب شده و اغلب برای استفاده از فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع دوربین مداربسته دام

دوربین های دام به دو دسته آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می شوند. که دوربین مداربسته آنالوگ جای خود را به دوربین مداربسته اچ دی (HD) داده اند.

کیفیت تصویر دوربین مداربسته دام

دوربین مداربسته اچ دی (HD) و آی پی (IP) از نظر کیفیت تصویر محدودیتی ندارند و میتوانند از کیفیت تصویری 2 تا 8 مگاپیکسل برخوردار باشند.

دید در شب دوربین مداربسته دام

دوربین دام معمولا دید در شبی با برد معمولی  دارند و در صورت نیاز به برد زیاد برای دید در شب بهتر است از دوربین های بولت استفاده کنید.

ضد ضربه بودن دوربین مداربسته دام

دوربین های دام را در صورتی که برای شرایطی با احتمال خسارت و خرابکاری نیاز دارید، می توانید دوربین مداربسته با استاندارد IK10 که نشان دهنده بالاترین و بهترین ایستادگی در برابر ضربه های فیزیکی می باشد را استفاده کنید.

ضد آب بودن دوربین مداربسته دام

بعضی از دوربین های دام، دارای ویژگی ضد آب هستند که این امکان را به شما می دهد تا دوربین مداربسته را بتوانید در فضای بیرونی نیز نصب نمایید. مانند مکان های خارجی سازمان ها و شرکت ها به علت پایین بودن امنیت دوربین مداربسته ضد آب بسیار ضروری باشد.

turret در دوربین مداربسته دام

اغلب مدل های دوربین دام دارای کاور شیشه ای هستند. انواعی از دوربین های دام وجود دارند که فاقد این کاور شیشه ای هستند به این دوربین ها turret گفته می شود. این نوع از دوربین های دام چه از لحاظ کارکرد و چه از لحاظ قیمت تفاوتی با سایر مدل ها نداشته و تنها شکل ظاهری متفاوتی دارند.

لنز دوربین مداربسته دام

از مهم ترین عوامل بر کیفیت تصویر لنز دوربین مداربسته می باشد، به طور کلی در دوربین های دام از نظر نوع لنز به دو دسته تقسیم می شوند: لنز ثابت و لنز وریفوکال.

لنز های ثابت دارای یک فاصله کنونی مشخص هستند که شامل 2.8، 3.6 6 میلی متر و… می باشند. در لنز های ثابت امکان زوم بر روی سوژه مورد نظر وجود ندارد، لنز های وریفوکال دارای دو فاصله کنونی هستند و در نتیجه امکان زوم مکانیکی بر رو ی سوژه وجود دارد.

در دوربین دام با لنز ثابت هرچقدر فاصله کنونی کمتر باشد زاویه دید دوربین مداربسته بیشتر بوده و تصاویر بهتری خواهید داشت.

بهترین مکان ها برای نصب دوربین مداربسته دام

 • اماکن اداری و تجاری
 • ساختمان های مسکونی
 • هتل ها
 • رستوران ها و سالن ها
 • مدارس و آموزشگاه ها
 • کتابخانه ها
 • و سایر محیط

مزایای دوربین مداربسته دام

 • زاویه دید: دوربین دام به علت گنبدی شکل بودن آنها زاویه بازی دارند و فضای عریض تری را پوشش می دهند. در نتیجه میتوان با تعداد دوربین کمتر بر یک فضای عریض نظارت کرد.
 • قابلیت ضد نفوذ آب و گرد خاک: این قابلیت در بیشتر دوربین های دام وجود دارد و به همین علت می توانند در محیط بیرون بدون ورود رطوبت، آب، گرد و غبار نصب شوند.
 • عدم شیفتگی: دوربین دام به دلیل نصب بیشتر بر روی سقف حساسیت کمتری ایجاد میکند و توجه افراد کمتری را به خود جذب میکند.
 • قابلیت زوم: دوربین های دام دارای لنز وریفوکال با دو فاصله کنونی هستند و به همین خاطر امکان زوم در انها وجود دارد.
 • مدت ماندگاری: طبق آمار دوربین های دام کمتر در معرض ویرانگری قرار می گیرند و از دسترس افراد خرابکار به دور است.

معایب دوربین مداربسته دام

 • به علت زاویه دید خاص دوربین های دام نصب آنها دشوار تر از دوربین های بولت است.
 • دوربین های مداربسته دام توجه کمتری را به خود جلب می کنند و بنابراین نقش جلوگیری کمتری در پیشگیری از وقوع جرم دارند.

قیمت دوربین مداربسته

قیمت دوربین مداربسته دام از حدود 200 هزار تومان تا حدود 1.5 میلیون تومان در بازار موجود است. این اختلاف قیمت بستگی به میزان کیفیت، میزان دید در شب، جنس بدنه و… دارد؛ که شما میتوانید در فروشگاه ایمن موج ثامن تمامی محصولات را با پایین ترین قیمت موجود در بازار و با گارانتی معتبر خریداری کنید.

اشتراک گذاری
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.