انتخاب سوئیچ شبکه مناسب برای دوربین مداربسته تحت شبکه

 

 

دوربین های مدار بسته تحت شبکه محبوبیت زیادی در بین سیستم های مدار بسته پیدا کرده اند. به همین منظور نحوه انتخاب سوئیچ شبکه بسیار مهم است. یک سوئیچ شبکه مناسب، نه تنها برای انتقال اطلاعات قابل اتکا است، بلکه اتلاف منابع را نیز کاهش می دهد. در این مقاله ما برخی از اطلاعات مفید در این زمینه بررسی خواهیم کرد.

سوئیچ شبکه
سوئيچ يکی از عناصر اصلی و مهم در شبکه های کامپيوتری است.سوئیچ برای اتصال دستگاهای تحت شبکه مختلف از قبیل رایانه, چاپگر، دوربین‌های مدار بسته و …. در شبکه‌های کابلی مورد استفاده واقع می‌شود.

یک سویچ شبکه (Network Switch)، دستگاهی است که امکان تبادل مستمر اطلاعات (دیتا) را بین چند دستگاه متصل به یک شبکه محلی (LAN) فراهم می‌سازد.سویچ‌ها از نظر تعداد پورت اتصالی و سرعت انتقال اطلاعات دارای انواع مختلفی هستند. سویچ‌های عادی و خانگی به طور متوسط دارای ۴ تا ۸ پورت هستند و سویچ‌های صنعتی که بین ۳۲ تا ۱۲۸ پورت اتصالی را پشتیبانی میکنند. از نظر سرعت هم آنهایی که در شبکه‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند تا ۱Gbps و انواعی که به طور مثال در دیتا‌سنتر‌ها کاربرد دارند امکان انتقال دیتا تا ۱۰Gbps را دارا هستند.

سوئیچ POE
سوییچ هایی هم وجود دارند که به آنها سوییچ poe اطلاق می شود، POE مخف کلمه Power Over Ethernet می باشد، شاید شنیده یا دیده باشید که یک سری از سوئیچ ها، یک یا چند پورت POE دارند. پورت POE پورتیست که می تونه علاوه بر ارسال و دریافت اطلاعات، انرژی برق رو هم (برای دستگاهی که بهش وصل شده) تامین کنه.در صورتی که از سوئیچ برای اتصال دوربین های مدار بسته استفاده می کنید و می خواهید دوربین ها به صورت POE تغذیه شوند تمامی سوئیچ هایی که به طور مستقیم به دوربین ها وصل شده اند باید از نوع POE باشند.

منبع تغذیه POE: نام دیگر آن POE Injector است. منبع تغذیه POE یک وسیله الکترونیکی است که عملکردی بسیار ساده دارد. کابل شبکه به ورودی این وسیله متصل شده و در خروجی به صورت POE در خواهد آمد. استفاده از این وسیله در شرایط خاص می تواند به هزینه های شما را به شدت کاهش دهد.
در واقع بزرگترین مزیت دوربینهای POEحذف کابل کشی و آداپتور بوده که در نهایت باعث صرفه جویی در پروزه ها میگردد در صورت نیاز از UPS در این سیستم فقط کافیست تغذیه سوئیچ ها را به UPS متصل نموده و برق دوربینها را تامین نمایید.بزرگترین عیب موجود در دوربینهای POE الزام آوری استفاده حتمی از سویچ های POE است که همین امر باعث افزایش هزینه های پروزه خواهد شد

استفاده از سوئیچ در نصب دوربین مدار بسته
Access layer (شاخه دسترسی) :کاربران می توانند ۸ یا ۱۶ پورت ۱۰/۱۰۰Mbps سوئیچ شبکه انتخاب کنند و ۶ الی ۱۰ دوربین مدار بسته تحت شبکه را به آن متصل نمایند. همانطور که می دانیم، پهنای باند واقعی سوئیچ های شبکه ۵۰ تا ۷۰ درصد است. بنابراین پهنای باند واقعی سوئیچ شبکه ۵۰Mbps ،۱۰۰Mbps تا ۷۰Mbps می باشد. ۴M*12=48M، در نتیجه سوئیچ شبکه ۱۰۰Mbps با ۱۲عدد دوربین های مدار بسته IP با رزولوشن ۷۲۰p می تواند حداکثر اتصال را داشته باشد. در ضمن، ما باید این واقعیت را در نظر بگیریم کهدوربین های مدار بسته تحت شبکه روش کدگذاری را با بیشترین میزان بیت ریت اتخاذ می کنند که بالغ بر ۴Mbps می باشد. همچنین نیاز است تا مازاد پهنای باند نیز در نظر گرفته شود. بنابراین یک سوئیچ شبکه ۱۰/۱۰۰Mbps نباید به بیش از ۸ دوربین مداربسته IP متصل شود .

انتخاب سوئیچ مناسب: در انتخاب سوئیچ برای دوربین مدار بسته تحت شبکه باید دقت زیادی نمود، سوئیچ ها از نظر سرعت دارای چند نوع هستند که برای دوربین های مدار بسته دو نوع اصلی ۱۰/۱۰۰Mbps و ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰Mbps کاربرد فراوانی دارد، در هنگام استفاده از این سوئیچ ها باید به تعداد دوربین های مدار بسته متصل یه سوئیچ و کیفیت دوربین ها دقت زیادی نمود زیرا سرعت انتقال سوئیچ ها محدود به نوع آن میباشد و اگر شما مثلا مجموع حجم تصاویر انتقالیتان بیش از ۱۰۰ مگابیت در ثانیه باشد و از نوع ۱۰/۱۰۰Mbps استفاده نمایید تصاویری که دریافت خواهید کرد بصورت زمان واقعی نبوده و با تاخیر به نمایش در خواهند آمد و حتی در مواقعی دچار کندی تصویر خواهید شد که این مورد اصلا برای یک سیستم نظارتی مناسب نمی باشد.

در این مقاله سعی نمودیم حداقل اطلاعات لازم جهت انتخاب سوئیچ شبکه مناسب برای دوربین مداربسته تحت شبکه را در اختیار شما قرار دهیم، امیدواریم تاثیری هرچند اندک در انتخاب مناسب شما داشته باشیم.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *