فیلتر IR CUT چیست؟ و چگونه کار می کند؟ (مزایا و کاربرد)

IR Cut یک فیلتر دوربین مداربسته است که برای ایجاد تصاویر بهتر، بر روی لنز دوربین مداربسته نصب می شود. وظیفه این فیلتر این است که امواج نوری مزاحم را در طول روز از دوربین مداربسته دور می کند.

فیلتر IR CUT

دوربین های مداربسته دید در شب طوری ساخته می شوند، که بتوانند به جز امواج نور مرئی امواج مادون قرمز یا IR را هم نمایش دهند. چنین قابلیتی امکان دید در شب IR را برای دوربین فراهم می کند. دوربین در طول شب از طریق LED های مادون قرمز محیط را روشن کرده و تصاویر را در طول شب دریافت می کند.

همچنین می توانید از فیلتر IR Cut در دوربین مداربسته دید در شب رنگی با سنسور های CCD یا CMOS استفاده کرد.

اما این موضوع مشکلی را برای دوربین های مداربسته به وجود می آورد. در طول روز که دوربین نیازی به امواج مادون قرمز ندارد هم این امواج را جذب می کند. حجم امواج مادون قرمز در طول روز خیلی زیاد است و جذب آنها باعث می شود رنگ و نور بندی دوربین غیر طبیعی به نظر برسد. در نتیجه برای رفع این مشکل باید از فیلتر IR Cut استفاده کرد.

IR Cut چطور کار می کند؟

عملکرد این فیلتر بسیار ساده می باشد این فیلتر تنها اجازه عبور نور مرئی را می دهد، و تمام امواج مادون قرمز محیط را جذب می کند. با فعال شدن فیلتر در طول روز امکان عبور نور مادون قرمز و رسیدن آن به چیپ تصویر دوربین وجود نخواهد داشت.

 

در طول روز که نور به اندازه کافی وجود دارد، و لنز نیازی به امواج نامرئی ندارد IR CUT بطور اتوماتیک عمل کرده است و فیلتر IR را جلو لنز قرار می دهد؛ و از رسیدن این امواج به دوربین جلوگیری می کند. در صورت عمل نکردن این فیلتر در طول روز رنگ تصویر در روز متمایل به بنفش یا صورتی خواهد شد.

به همین ترتیب در شب که دوربین از طریق LED های مادون قرمز محیط را روشن می کند، این قطعه عمل کرده و فیلتر را از مقابل لنز کنار می برد تا به کمک نورهای مادون قرمز تصویر روشن تر شود.

IR CUT

فیلتر IR cut در دوربین‌ مداربسته دید در شب رنگی

چشم انسان طیف رنگی محدود تری نسبت به دوربین هایی که دارای سنسور CCD هستند را  می تواند ببیند، همچنین طیف نوری زمانی که نزدیک محدوده مادون قرمز است، اختلاف حساسیت بیشتری دارد.

نکته قابل توجه این است که خیلی از منابع نوری مانند خورشید نور مادون قرمز تولید می کنند، در نتیجه دوربین های مداربسته دید در شب رنگی در طی روز مقدار زیادی نور مادون قرمز جذب می کنند، و همین امر باعث به وجود آمدن رنگ های عجیبی به خصوص در طیف رنگی سبز می شود؛ بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق از فیلتر IR Cut برای دوربین های مداربسته دید در شب رنگی استفاده می کنیم.  

مزایای استفاده از فیلتر IR cut

تا اینجای مقاله احتمالا پی به مزایای فیلتر IR cut برده اید اما اصلی ترین مزایای آن به صورت زیر می باشد.

رسیدن به رنگ های واقعی

با استفاده از فیلتر IR cut می توانید به رنگ های واقعی تصاویر دست یابید و در دوربین های مداربسته دید در شب رنگی، رنگ های عجیب و غریبی به وجود نمی آورند.

IR CUT فیلتر

جلوگیری از پیچیدگی رنگی

به طور کلی نور مادون قرمز در روز باعث پیچیدگی رنگ ها می شود، برای جلوگیری از این مشکل از فیلتر IR cut استفاده می کنیم؛ این فیلتر در طی روز جلوی لنز دوربین مداربسته قرار می گیرد، و هنگامی که هوا رو به تاریکی پیش می رود این فیلتر به طور خودکار از جلوی لنز دوربین به کنار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *