دوربین مداربسته حرارتی (Thermal CCTV) یا به عبارتی دیگر دوربین مداربسته گرمایی، نوعی از دوربین مداربسته است که بجای استفاده از نور در شکل گیری تصاویر، از شکل حرارتی محیط استفاده میکند.

 

دوربین های مداربسته حرارتی ساختاری تقریبا مشابه با دوربین های مداربسته عادی دارند. در این نوع دوربین با استفاده از یک لنز پرتوهای گرمایی اجسام را بر روی یک چیپ تصویر گرمایی متمرکز میکنند. سنسور این دوربین ها در عوض اینکه بر روی نور حساس باشند، به پتوهای گرمایی حساس هستند، به صورتی که از بعد از دریافت حرارت با توجه به مقدار آن ولتاژ ایجاد میشود که در انتها به سیگنال های آنالوگ تبدیل میشود و بعد از این شما میتوانید سیگنال هارا در نمایشگر مشاهده نمایید.

کاربرد دوربین مداربسته حرارتی چیست؟

دوربین های حرارتی قابلیت تشخیص خودرو، اجسام و چهره را دارند اما کاربرد اصلی دوربین مداربسته حرارتی برای محل هایی با حساسیت امنیتی بالاست مانند مرزبانی ها.

کاربرد دیگر دوربین های حرارتی در پالایشگاه ها هست، با استفاده از این دوربین ها میتوان حرارت نقاط مختلف را بررسی کرد.

نقاط قوت

  • دوربین مداربسته حرارتی امکان تشخیص اجسام، خودرو ها و انسان و حیوانات را تا برد بسیار بالا را دارد.
  • دوربین مداربسته حرارتی امکان تشخیص دادن و یافتن مکان خودرو و انسان در بدترین شرایط آب و هوایی را دارد.
  • دوربین مداربسته حرارتی میتواند حرارت اجسام و اشخاص را در اختیار ما قرار دهد که در این شرایط کنونی برای تشخیص بیماری ها بسیار مفید است.

نقاط ضعف

  • دوربین مداربسته حرارتی دارای رزولوشن بسیار محدود و پایینی است که در تشخیص چهره و جزئیات کار را بسیار دشوار میکند. (حداکثر 288*384)
  • دوربین حرارتی با توجه به اینکه تصاویر را به صورت حرارتی به ما نمایش میدهند امکان تشخیص هویت افراد کار بسیار دشوار یا به عبارتی غیرممکنی است.
  • دوربین های حرارتی دارای هزینه های بسیار بالایی هستند.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *