دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome)

دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome)

دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome)

دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome)

دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام که با نام (PTZ) دام نیز شناخته می شوند برای محیط هایی با اندازه متوسط یا بزرگ استفاده دارند. شاید تاکنون در اتوبان ها و بزرگراها دوربین مداربسته کنترل ترافیک، که به صورت نیمکره ای شکل هستند دیده باشید، دوربین مداربسته ای با توان چرخش 360 درجه افقی و 180 درجه عمودی.

این دوربین ها با زوم بسیار قوی در 360 درجه و تمامی جهات، قابلیت برگرداندن عکس را نیز دارند.

ظاهر دوربین مداربسته اسپید دام

دوربین مداربسته اسپید دام(speed dome) دارای شکل گنبدی است که بر روی یک پایه و توجه به شرایط قابل نصب است. با توجه به شرایط و نیاز این دوربین ها قابلیت نصب بر روی سقف را نیز دارند. طراحی این دوربین ها بیشتر برای محیط های وسیع مورد استفاده قرار می گیرند.

پردازش بالا دوربین مداربسته اسپید دام

این دوربین می‌تواند در هر دو محور طول و عرض با سرعت قابل تنظیم تصاویر را اسکن نماید و همچنین این دوربین‌ها قابلیت خواندن کارت حافظه میکرو اس دی را دارند که موجب می‌شود در صورت قطع ارتباط با سرور اختلالی در ضبط تصاویر ایجاد نشود و تصاویر بر روی کارت حافظه ذخیره شود.

کنترل از راه دور دوربین مداربسته اسپید دام

این دوربین‌ها قابلیت کنترل از راه دور را دارند، یعنی می‌توان برای یک هفته برنامه دقیقی تنظیم نمود تا در روزهای هفته در ساعات از پیش تعیین‌شده عملیات مورد نظر را انجام دهد.

دوربین‌های اسپید دام شما را قادر می‌سازد از هر موقعیت مکانی که در آن هستید، از طریق تلفن همراه و اینترنت در منزل و یا محل کار خود دوربین ها را کنترل کنید.

مراحل نصب دوربین مداربسته اسپید دام

 1. برسی دقیق و تعیین محل نصب
 2. نصب دوربین مداربسته
 3. اتصال کابل های مربوطه
 4. تنظیمات کنترلر
 5. تنظیم دوربین مداربسته

مکان های مناسب نصب دوربین مداربسته اسپید دام

کاربرد اصلی دوربین مداربسته اسپید دام در محیط های بزرگ است. به دلیل قابلیت زوم قدرتمندی که می تواند مسافت های دور را شناسایی و تشخیص دهد.

همچنین قابلیت چرخشی این دوربین ها باعث می شود که به تمام جهت ها بچرخند و مناسب در مکان های معادن، کارخانجات بزرگ، چهارراه ها و میدان ها هستندو

مزایای دوربین مداربسته اسپید دام

 • قابلیت چرخش:
این دوربین ها قابلیت چرخش بالایی دارند به همین علت می توانند به سرعت حرکت دورانی داشته باشند و تصاویر مربوط به چندین نقطه مختلف را در خود ثبت کند، به دلیل هوشمند بودن فوکوس دوربین مداربسته چرخشی ، به سرعت می توانند تاری ایجاد شده در اثر جا به جایی بین نقاط را از بین ببرند.

به خاطر قابلیت چرخشی این دوربین و تحت پوشش قرار دادن سطح وسیعی از محیط برای فضاهای بزرگی مانند سوله، کارخانه ها، چهار راه ها، کنترل ترافیک و  میدان های بزرگ … مورد استفاده قرار می گیرد.

و همچنین از این نوع دوربین ها برای خواندن و تشخیص پلاک خودرو از فاصله ی زیاد نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

 
 • قابلیت زوم:

دوربین های اسپید دام دارای قابلیت زوم مکانیکی هستند و می توانند زاویه دید متغیری داشته باشند. و همچنین دارای قابلیت کنترل مستقیم و تنظیم زوم هستند.

 

 • قابلیت دید در شب:

علاوه بر این که دوربین ها دارای قابلیت دید در شب هستند، دارای قابلیت (WDR) نیز هستند، که در هنگامی که منبع نوری مانند خورشید در پشت دوربین قرار دارد اختلالی در ظبط تصاویر ایجاد نمی شود. با این سیستم می توانند تصاویر را در مناطق خیلی تاریک تشخیص دهد.

 

معایب دوربین مداربسته اسپید دام

 •  به دلیل ساختار پیچیده این دوربین‌ها، احتمال خرابی آن‌‌‌‌‌‌‌‌ها نسبت به سایر دوربین‌ها بیشتر است.
 
 • دوربین های مداربسته اسپید دام تنها یک جهت را در هر لحظه پوشش می دهند به همین دلیل توانایی پوشش تمامی نقاط را در یک لحظه ندارند.
 
 • این دوربین‌ها به یک اپراتور برای تنظیم و مانیتورینگ دوربین نیاز دارد.
اشتراک گذاری
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.